Rubycon 250VXG470MEFCSN30X25
250VXG470MEFCSN30X25 picture photo
Mfg. Part Number
250VXG470MEFCSN30X25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
250VXG470MEFCSN30X25.pdf
Availability of 250VXG470MEFCSN30X25
QUANTITY
250VXG470MEFCSN30X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 250VXG470MEFCSN30X25
Internal Part NumberEIS-250VXG470MEFCSN30X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVXG Series Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVXG
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.34A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)250VXG470MEFCSN30X25
Related Links250VXG470M, 250VXG470MEFCSN30X25 Datasheet, Rubycon Distributor
250VXG470MEFCSN30X25 Details Description
Related parts for 250VXG470MEFCSN30X25
EVAL MODULE FOR UCC28250-501 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 187.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RF CABLE ASSY datasheet.pdf
OSC MEMS 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 620 OHM 5% 50W datasheet.pdf