Rubycon 250VXH1800MEFCSN35X50
250VXH1800MEFCSN35X50 picture photo
Mfg. Part Number
250VXH1800MEFCSN35X50
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
250VXH1800MEFCSN35X50.pdf
Availability of 250VXH1800MEFCSN35X50
QUANTITY
250VXH1800MEFCSN35X50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 250VXH1800MEFCSN35X50
Internal Part NumberEIS-250VXH1800MEFCSN35X50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVXH Series Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVXH
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.04A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)250VXH1800MEFCSN35X50
Related Links250VXH1800, 250VXH1800MEFCSN35X50 Datasheet, Rubycon Distributor
250VXH1800MEFCSN35X50 Details Description
Related parts for 250VXH1800MEFCSN35X50
CONN HEADER 7POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 20% 3KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 220 OHM 5% AXL datasheet.pdf
CONN HEADER 10PWR 20SGL 1.57MM datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 27 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 5SKT SLD CUP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf