Rubycon 250VXH1800MEFCSN35X50
250VXH1800MEFCSN35X50 picture photo
Mfg. Part Number
250VXH1800MEFCSN35X50
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
250VXH1800MEFCSN35X50.pdf
Availability of 250VXH1800MEFCSN35X50
QUANTITY
250VXH1800MEFCSN35X50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 250VXH1800MEFCSN35X50
Internal Part NumberEIS-250VXH1800MEFCSN35X50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVXH Series Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVXH
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.04A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)250VXH1800MEFCSN35X50
Related Links250VXH1800, 250VXH1800MEFCSN35X50 Datasheet, Rubycon Distributor
250VXH1800MEFCSN35X50 Details Description
Related parts for 250VXH1800MEFCSN35X50
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.2KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RELAY SSR PANEL MOUNT 32V datasheet.pdf
21MM HS ASS'Y datasheet.pdf
CAP LARGE PANEL INDICATOR GREEN datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
DIODE ZENER 10.45V 500MW SOD323F datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 25V AXIAL datasheet.pdf
Crystal 36.0000MHz 10ppm 8pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf