Rubycon 250VXH820MEFCSN30X35
250VXH820MEFCSN30X35 picture photo
Mfg. Part Number
250VXH820MEFCSN30X35
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
250VXH820MEFCSN30X35.pdf
Availability of 250VXH820MEFCSN30X35
QUANTITY
250VXH820MEFCSN30X35 Order Process
Ship out your order
Specifications of 250VXH820MEFCSN30X35
Internal Part NumberEIS-250VXH820MEFCSN30X35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVXH Series Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVXH
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.15A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)250VXH820MEFCSN30X35
Related Links250VXH820M, 250VXH820MEFCSN30X35 Datasheet, Rubycon Distributor
250VXH820MEFCSN30X35 Details Description
Related parts for 250VXH820MEFCSN30X35
RES 50 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.36K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 20W datasheet.pdf
FIXED IND 7.5NH 300MA 600 MOHM datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES 21 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.43M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf