Rubycon 250WA100MEFC18X20
250WA100MEFC18X20 picture photo
Mfg. Part Number
250WA100MEFC18X20
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
250WA100MEFC18X20.pdf
Availability of 250WA100MEFC18X20
QUANTITY
250WA100MEFC18X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 250WA100MEFC18X20
Internal Part NumberEIS-250WA100MEFC18X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWA
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current507mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)250WA100MEFC18X20
Related Links250WA100, 250WA100MEFC18X20 Datasheet, Rubycon Distributor
250WA100MEFC18X20 Details Description
Related parts for 250WA100MEFC18X20
FIXED IND 8.2UH 530MA 520 MOHM datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 1W DO204AL datasheet.pdf