Rubycon 250YXA2R2MEFC6.3X11
250YXA2R2MEFC6.3X11 picture photo
Mfg. Part Number
250YXA2R2MEFC6.3X11
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
250YXA2R2MEFC6.3X11.pdf
Availability of 250YXA2R2MEFC6.3X11
QUANTITY
250YXA2R2MEFC6.3X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 250YXA2R2MEFC6.3X11
Internal Part NumberEIS-250YXA2R2MEFC6.3X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXA
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current30mA @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)250YXA2R2MEFC6.3X11
Related Links250YXA2R2, 250YXA2R2MEFC6.3X11 Datasheet, Rubycon Distributor
250YXA2R2MEFC6.3X11 Details Description
Related parts for 250YXA2R2MEFC6.3X11
IC QUAD DIFF COMPARATOR 14-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TERMINAL STRAP - 17.5" LENGTH datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.453 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS SKT datasheet.pdf
SC-SMT3.81/06/135LF 3.2 BK BX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE COIL 3.9MH BOX datasheet.pdf
CAP CER 200PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf