API Delevan 2512R-183H
2512R-183H picture photo
Mfg. Part Number
2512R-183H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 18UH 394MA 2.6 OHM SMD
Datasheet Download
2512R-183H.pdf
Availability of 2512R-183H
QUANTITY
2512R-183H Order Process
Ship out your order
Specifications of 2512R-183H
Internal Part NumberEIS-2512R-183H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series2512R
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance18µH
Tolerance±3%
Current Rating394mA
Current - Saturation296mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.6 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.255" L x 0.105" W (6.48mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.79mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2512R-183H
Related Links2512R, 2512R-183H Datasheet, API Delevan Distributor
2512R-183H Details Description
Related parts for 2512R-183H
IC ADC 12BIT HS LC2MOS 24-DIP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN TAB 20AWG TIN CRIMP TERM datasheet.pdf
RES 910 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
KEYPAD 12 BTN REAR PANEL MNT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 50POS GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 178 MOHM SMD datasheet.pdf