Johanson Technology Inc. 251R15S1R6BV4E
251R15S1R6BV4E picture photo
Mfg. Part Number
251R15S1R6BV4E
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.6PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
251R15S1R6BV4E.pdf
Availability of 251R15S1R6BV4E
QUANTITY
251R15S1R6BV4E Order Process
Ship out your order
Specifications of 251R15S1R6BV4E
Internal Part NumberEIS-251R15S1R6BV4E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.6pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.046" (1.17mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)251R15S1R6BV4E
Related Links251R15S, 251R15S1R6BV4E Datasheet, Johanson Technology Inc. Distributor
251R15S1R6BV4E Details Description
Related parts for 251R15S1R6BV4E
RES SMD 1.62K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC PWR MGMT W/CHRGR 48WQFN datasheet.pdf
OSC XO 66.6666MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.7V SSOT24-4 datasheet.pdf
SENSOR PRES 1PSI DIFF 5V DIP datasheet.pdf
CONN TERM BLK 20POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 3.0, Super Speed 9 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
THYRISTOR INV 400A 600V TO-200AB datasheet.pdf