Johanson Technology Inc. 251R15S240FV4E
251R15S240FV4E picture photo
Mfg. Part Number
251R15S240FV4E
Brief Description
CAP CER 24PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
251R15S240FV4E.pdf
Availability of 251R15S240FV4E
QUANTITY
251R15S240FV4E Order Process
Ship out your order
Specifications of 251R15S240FV4E
Internal Part NumberEIS-251R15S240FV4E
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance24pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.046" (1.17mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)251R15S240FV4E
Related Links251R15S, 251R15S240FV4E Datasheet, Johanson Technology Inc. Distributor
251R15S240FV4E Details Description
Related parts for 251R15S240FV4E
SCR DBL HISCR 1200V 250A MAGNPAK datasheet.pdf
BBOARD XP PHEN 1/16"6.00X17.00" datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TOGGLE PADDLE GRAY datasheet.pdf
RES 8.2 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 30POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES 39 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 16.000000MHZ SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN datasheet.pdf