Johanson Dielectrics Inc. 251S49W105KV4E
251S49W105KV4E picture photo
Mfg. Part Number
251S49W105KV4E
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 250V X7R 1825
Datasheet Download
251S49W105KV4E.pdf
Availability of 251S49W105KV4E
QUANTITY
251S49W105KV4E Order Process
Ship out your order
Specifications of 251S49W105KV4E
Internal Part NumberEIS-251S49W105KV4E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.250" W (4.57mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.140" (3.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)251S49W105KV4E
Related Links251S49W, 251S49W105KV4E Datasheet, Johanson Dielectrics Inc. Distributor
251S49W105KV4E Details Description
Related parts for 251S49W105KV4E
CAP ALUM 12000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8SOIC datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 31DL POS R/A .100 datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6.3V 20% 2312 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.5A 8DFN datasheet.pdf
0.25W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
IR RECEIVER MODULE 40KHZ datasheet.pdf