Sumida Corporation 252012CDMCDS-100MC
252012CDMCDS-100MC picture photo
Mfg. Part Number
252012CDMCDS-100MC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 900MA 390 MOHM
Datasheet Download
252012CDMCDS-100MC.pdf
Availability of 252012CDMCDS-100MC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
252012CDMCDS-100MC Order Process
Ship out your order
Specifications of 252012CDMCDS-100MC
Internal Part NumberEIS-252012CDMCDS-100MC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 25/Jun/2015
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series252012CDMC/DS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating900mA
Current - Saturation1A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)390 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.100" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)252012CDMCDS-100MC
Related Links252012CDM, 252012CDMCDS-100MC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
252012CDMCDS-100MC Details Description
Related parts for 252012CDMCDS-100MC
FIXED IND 330UH 200MA 1.4 OHM datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.3A 8DIP datasheet.pdf
FUSE 6A 250V ONE-TIME CLASS K5 datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK 6POS TIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS PIN datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 5A 125VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
MICRO 15 M 12" YEL JACKS LP datasheet.pdf
33000UF 25V 40X40 datasheet.pdf