Sumida Corporation 252012CDMCDS-3R3MC
252012CDMCDS-3R3MC picture photo
Mfg. Part Number
252012CDMCDS-3R3MC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 1.5A 105 MOHM
Datasheet Download
252012CDMCDS-3R3MC.pdf
Availability of 252012CDMCDS-3R3MC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
252012CDMCDS-3R3MC Order Process
Ship out your order
Specifications of 252012CDMCDS-3R3MC
Internal Part NumberEIS-252012CDMCDS-3R3MC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 25/Jun/2015
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series252012CDMC/DS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating1.5A
Current - Saturation2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)105 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.100" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)