CTS Electronic Components 252A103A60TA
252A103A60TA picture photo
Mfg. Part Number
252A103A60TA
Manufacturer
Product Category
Joystick Potentiometers
Brief Description
POT JOYSTICK 10K OHM
Datasheet Download
252A103A60TA.pdf
Availability of 252A103A60TA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
252A103A60TA Order Process
Ship out your order
Specifications of 252A103A60TA
Internal Part NumberEIS-252A103A60TA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL252 Series Mini Joystick 01/Dec/2014
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyJoystick Potentiometers
Series252
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.0125W
Tolerance±10%
Adjustment TypeTop Adjustment
Rotation Angle60°
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionSquare - 0.815" L x 0.807" W x 0.760" H (20.70mm x 20.50mm x 19.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)252A103A60TA
Related Links252A10, 252A103A60TA Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
252A103A60TA Details Description
Related parts for 252A103A60TA
DIODE MODULE 60V 100A TO244AB datasheet.pdf
2.8MM RECP,UNSEAL,18-20AWG datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
COUNTER HOUR METER datasheet.pdf
LEVER CATCH datasheet.pdf
LED XLAMP 4000K WHITE 9V SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS PIN datasheet.pdf