CTS Electronic Components 252A124A60NA
252A124A60NA picture photo
Mfg. Part Number
252A124A60NA
Brief Description
POT JOYSTICK 120K OHM
Datasheet Download
252A124A60NA.pdf
Availability of 252A124A60NA
QUANTITY
252A124A60NA Order Process
Ship out your order
Specifications of 252A124A60NA
Internal Part NumberEIS-252A124A60NA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Resistance (Ohms)120k
Power (Watts)0.0125W
Tolerance±10%
Adjustment TypeTop Adjustment
Rotation Angle60°
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionSquare - 0.815" L x 0.807" W x 0.760" H (20.70mm x 20.50mm x 19.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)252A124A60NA
Related Links252A12, 252A124A60NA Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
252A124A60NA Details Description
Related parts for 252A124A60NA
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 0.113 OHM 1% AXL datasheet.pdf
CONN PLUG CORD FMAL 5PIN BLK/SLV datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
LENS CAP FLAT BLUE LT SOCKET datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC VOLT OUT 24V datasheet.pdf
LP 7.62/135/6 OG datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 66A TO-263 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf