CTS Electronic Components 252A154A50NB
252A154A50NB picture photo
Mfg. Part Number
252A154A50NB
Brief Description
POT JOYSTICK 150K OHM W/SWITCH
Datasheet Download
252A154A50NB.pdf
Availability of 252A154A50NB
QUANTITY
252A154A50NB Order Process
Ship out your order
Specifications of 252A154A50NB
Internal Part NumberEIS-252A154A50NB
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150k
Power (Watts)0.0125W
Tolerance±10%
Adjustment TypeTop Adjustment
Rotation Angle50°
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionSquare - 0.815" L x 0.807" W x 0.760" H (20.70mm x 20.50mm x 19.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)252A154A50NB
Related Links252A15, 252A154A50NB Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
252A154A50NB Details Description
Related parts for 252A154A50NB
IC REG MULT CONFG INV 3.3V TO220 datasheet.pdf
LABEL S LAM DM VNL WHT 1X7.44" datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES 180 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS INLINE PIN datasheet.pdf
F3SJ-A0845P20 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 16A 250V datasheet.pdf