CTS Electronic Components 252A203B60TA
252A203B60TA picture photo
Mfg. Part Number
252A203B60TA
Manufacturer
Product Category
Joystick Potentiometers
Brief Description
POT JOYSTICK 20K OHM
Datasheet Download
252A203B60TA.pdf
Availability of 252A203B60TA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
252A203B60TA Order Process
Ship out your order
Specifications of 252A203B60TA
Internal Part NumberEIS-252A203B60TA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL252 Series Mini Joystick 01/Dec/2014
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyJoystick Potentiometers
Series252
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)0.0125W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop Adjustment
Rotation Angle60°
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionSquare - 0.815" L x 0.807" W x 0.760" H (20.70mm x 20.50mm x 19.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)252A203B60TA
Related Links252A20, 252A203B60TA Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
252A203B60TA Details Description
Related parts for 252A203B60TA
SENSOR 300PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
OPTOISO 5KV OPEN COLL 6DIP GW datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 121POS GOLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE datasheet.pdf