CTS Electronic Components 252B103A40NA
252B103A40NA picture photo
Mfg. Part Number
252B103A40NA
Manufacturer
Product Category
Joystick Potentiometers
Brief Description
POT JOYSTICK 10K OHM
Datasheet Download
252B103A40NA.pdf
Availability of 252B103A40NA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
252B103A40NA Order Process
Ship out your order
Specifications of 252B103A40NA
Internal Part NumberEIS-252B103A40NA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL252 Series Mini Joystick 01/Dec/2014
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyJoystick Potentiometers
Series252
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.0125W
Tolerance±10%
Adjustment TypeTop Adjustment
Rotation Angle40°
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionSquare - 0.815" L x 0.807" W x 0.957" H (20.70mm x 20.50mm x 24.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)252B103A40NA
Related Links252B10, 252B103A40NA Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
252B103A40NA Details Description
Related parts for 252B103A40NA
FUSE CERM 5A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .156 VERT GOLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A SMA datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 26POS W/KEY GOLD datasheet.pdf
RES SMD 13.7K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES CURRENT SENSE .1 OHM 5W 5% datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
RES 7.15 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPST-NC RLLR LVR datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf