CTS Electronic Components 252B104A60NB
252B104A60NB picture photo
Mfg. Part Number
252B104A60NB
Manufacturer
Product Category
Joystick Potentiometers
Brief Description
POT JOYSTICK 100K OHM W/SWITCH
Datasheet Download
252B104A60NB.pdf
Availability of 252B104A60NB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
252B104A60NB Order Process
Ship out your order
Specifications of 252B104A60NB
Internal Part NumberEIS-252B104A60NB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL252 Series Mini Joystick 01/Dec/2014
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyJoystick Potentiometers
Series252
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Power (Watts)0.0125W
Tolerance±10%
Adjustment TypeTop Adjustment
Rotation Angle60°
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionSquare - 0.815" L x 0.807" W x 0.957" H (20.70mm x 20.50mm x 24.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)252B104A60NB
Related Links252B10, 252B104A60NB Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
252B104A60NB Details Description
Related parts for 252B104A60NB
IC REG LDO 3.3V 0.15A 8MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ14 15 OLIV datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
RJI KABEL 8XAWG26/7 FLEX PUSHP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 31.1V 500MW SOD80 datasheet.pdf