CTS Electronic Components 252B104B40NB
252B104B40NB picture photo
Mfg. Part Number
252B104B40NB
Brief Description
POT JOYSTICK 100K OHM W/SWITCH
Datasheet Download
252B104B40NB.pdf
Availability of 252B104B40NB
QUANTITY
252B104B40NB Order Process
Ship out your order
Specifications of 252B104B40NB
Internal Part NumberEIS-252B104B40NB
Resistance (Ohms)100k
Power (Watts)0.0125W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop Adjustment
Rotation Angle40°
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionSquare - 0.815" L x 0.807" W x 0.957" H (20.70mm x 20.50mm x 24.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)252B104B40NB
Related Links252B10, 252B104B40NB Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
252B104B40NB Details Description
Related parts for 252B104B40NB
IC OPAMP GP 2.2MHZ 14SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.8A 8SO datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 15W datasheet.pdf
IC REG BCK BST ADJ DL SYNC 24QFN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.25A 6WSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 114VC SMCJ datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 31 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf