CTS Electronic Components 252B104B50NB
252B104B50NB picture photo
Mfg. Part Number
252B104B50NB
Brief Description
POT JOYSTICK 100K OHM W/SWITCH
Datasheet Download
252B104B50NB.pdf
Availability of 252B104B50NB
QUANTITY
252B104B50NB Order Process
Ship out your order
Specifications of 252B104B50NB
Internal Part NumberEIS-252B104B50NB
Resistance (Ohms)100k
Power (Watts)0.0125W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop Adjustment
Rotation Angle50°
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionSquare - 0.815" L x 0.807" W x 0.957" H (20.70mm x 20.50mm x 24.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)252B104B50NB
Related Links252B10, 252B104B50NB Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
252B104B50NB Details Description
Related parts for 252B104B50NB
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 125V datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 20SSOP datasheet.pdf
MOD DDR2 SDRAM 8GB 240RDIMM datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS VERT 36POS SMD datasheet.pdf
RES 2.26M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 15PSI ABSO 3.3V SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 7POS THRUHL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IGBT MOD NX 150A 1200V 6-PAC datasheet.pdf