CTS Electronic Components 252B104B60TB
252B104B60TB picture photo
Mfg. Part Number
252B104B60TB
Manufacturer
Product Category
Joystick Potentiometers
Brief Description
POT JOYSTICK 100K OHM W/SWITCH
Datasheet Download
252B104B60TB.pdf
Availability of 252B104B60TB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
252B104B60TB Order Process
Ship out your order
Specifications of 252B104B60TB
Internal Part NumberEIS-252B104B60TB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL252 Series Mini Joystick 01/Dec/2014
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyJoystick Potentiometers
Series252
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Power (Watts)0.0125W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop Adjustment
Rotation Angle60°
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionSquare - 0.815" L x 0.807" W x 0.957" H (20.70mm x 20.50mm x 24.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)252B104B60TB
Related Links252B10, 252B104B60TB Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
252B104B60TB Details Description
Related parts for 252B104B60TB
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
SENSOR 1PSID MV DUAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 8.9UH 950MA 240 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES MULT OHM 1610 datasheet.pdf
BATT PK FOR GT SERIES 3000 TOWER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 180 STACK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS PIN datasheet.pdf