CTS Electronic Components 252B154A60NA
252B154A60NA picture photo
Mfg. Part Number
252B154A60NA
Brief Description
POT JOYSTICK 150K OHM
Datasheet Download
252B154A60NA.pdf
Availability of 252B154A60NA
QUANTITY
252B154A60NA Order Process
Ship out your order
Specifications of 252B154A60NA
Internal Part NumberEIS-252B154A60NA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150k
Power (Watts)0.0125W
Tolerance±10%
Adjustment TypeTop Adjustment
Rotation Angle60°
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionSquare - 0.815" L x 0.807" W x 0.957" H (20.70mm x 20.50mm x 24.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)252B154A60NA
Related Links252B15, 252B154A60NA Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
252B154A60NA Details Description
Related parts for 252B154A60NA
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 451K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 1800PF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 2.67M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
IMP100 S R RA2P10P RG 39 datasheet.pdf
RES 58 OHM 0.3W 1% AXIAL datasheet.pdf