CTS Electronic Components 252B203B50NA
252B203B50NA picture photo
Mfg. Part Number
252B203B50NA
Brief Description
POT JOYSTICK 20K OHM
Datasheet Download
252B203B50NA.pdf
Availability of 252B203B50NA
QUANTITY
252B203B50NA Order Process
Ship out your order
Specifications of 252B203B50NA
Internal Part NumberEIS-252B203B50NA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)0.0125W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop Adjustment
Rotation Angle50°
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionSquare - 0.815" L x 0.807" W x 0.957" H (20.70mm x 20.50mm x 24.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)252B203B50NA
Related Links252B20, 252B203B50NA Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
252B203B50NA Details Description
Related parts for 252B203B50NA
TRANS NPN 50V 0.15A SOT-323 datasheet.pdf
KWIK STRAP BLUE 3/4 X 24" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES 19.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FERRULE LENGTH: 18MM SILVER datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517HBGA datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 720MA 1 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:3 170MHZ 6SOT23 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 100A 125VDC datasheet.pdf