CTS Electronic Components 252B503B60NB
252B503B60NB picture photo
Mfg. Part Number
252B503B60NB
Brief Description
POT JOYSTICK 50K OHM W/SWITCH
Datasheet Download
252B503B60NB.pdf
Availability of 252B503B60NB
QUANTITY
252B503B60NB Order Process
Ship out your order
Specifications of 252B503B60NB
Internal Part NumberEIS-252B503B60NB
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50k
Power (Watts)0.0125W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop Adjustment
Rotation Angle60°
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionSquare - 0.815" L x 0.807" W x 0.957" H (20.70mm x 20.50mm x 24.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)252B503B60NB
Related Links252B50, 252B503B60NB Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
252B503B60NB Details Description
Related parts for 252B503B60NB
IC XDCP QUAD 256TAP 100K 24TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DISPLAY 7SEGMENT HER CC 0.56" datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 500V NP0 1812 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 6POS TIN datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
OSC VCTCXO 26.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
IC FLASH datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 20% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS SKT datasheet.pdf