3M 2530-5002UG
2530-5002UG picture photo
Mfg. Part Number
2530-5002UG
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 30POS R/A GOLD T/H
Datasheet Download
2530-5002UG.pdf
Availability of 2530-5002UG
QUANTITY
2530-5002UG Order Process
Ship out your order
Specifications of 2530-5002UG
Internal Part NumberEIS-2530-5002UG
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIDC Wiremount Connectors Primer
3D Model2530-5002.igs2530-5002.stp2530-5002.x_t
Standard Package336
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series2500
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions30
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.243" (6.17mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2530-5002UG
Related Links2530-, 2530-5002UG Datasheet, 3M Distributor
2530-5002UG Details Description
Related parts for 2530-5002UG
RES SMD 191 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
LED PNL MT 9MM 12V CHROME YELLOW datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CABLE ASSEM .05" 34POS F-F 24" datasheet.pdf
RV COAXIAL SWITCH datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 12PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 200MA 250VAC 48VDC datasheet.pdf
CONN HDR 22POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf