CTS Electronic Components 254TA103B60B
254TA103B60B picture photo
Mfg. Part Number
254TA103B60B
Brief Description
POT JOYSTICK 10K OHM W/SWITCH
Datasheet Download
254TA103B60B.pdf
Availability of 254TA103B60B
QUANTITY
254TA103B60B Order Process
Ship out your order
Specifications of 254TA103B60B
Internal Part NumberEIS-254TA103B60B
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.0125W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop Adjustment
Rotation Angle60°
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionSquare - 0.425" L x 0.425" W x 0.366" H (10.80mm x 10.80mm x 9.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)254TA103B60B
Related Links254TA1, 254TA103B60B Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
254TA103B60B Details Description
Related parts for 254TA103B60B
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 20KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
TUBE PVC 22AWG 300V CLR (0.81MM) datasheet.pdf
CONN RCPT 96POS RT ANG 2PC GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 500MW LLDS datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 1HV(3KV) SKT datasheet.pdf
IC DAC 10-BIT VOUT 12MSOP datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf