Illinois Capacitor 255MHBS70K2H
255MHBS70K2H picture photo
Mfg. Part Number
255MHBS70K2H
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2.5UF 10% 1.275KV RAD
Datasheet Download
255MHBS70K2H.pdf
Availability of 255MHBS70K2H
QUANTITY
255MHBS70K2H Order Process
Ship out your order
Specifications of 255MHBS70K2H
Internal Part NumberEIS-255MHBS70K2H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package133
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMHBS
PackagingBulk
Capacitance2.5µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1275V (1.275kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)9.7 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.260" L x 0.709" W (32.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)255MHBS70K2H
Related Links255MHB, 255MHBS70K2H Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
255MHBS70K2H Details Description
Related parts for 255MHBS70K2H
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 64-TAP 2.5K 24TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
COVERS PERFORATED 16.98X14.37 datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 18-36V +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 0.050 60 POS datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 28POS datasheet.pdf
IC CLK GEN DUAL FRACT 40QFN datasheet.pdf
RELAY SSR 600V 50A PNL MNT datasheet.pdf