Illinois Capacitor 255PHC250K
255PHC250K picture photo
Mfg. Part Number
255PHC250K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2.5UF 10% 250V AXIAL
Datasheet Download
255PHC250K.pdf
Availability of 255PHC250K
QUANTITY
255PHC250K Order Process
Ship out your order
Specifications of 255PHC250K
Internal Part NumberEIS-255PHC250K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPHC
PackagingBulk
Capacitance2.5µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)5.4 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.610" Dia x 1.142" L (15.50mm x 29.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsHigh Frequency, Switching
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)255PHC250K
Related Links255PH, 255PHC250K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
255PHC250K Details Description
Related parts for 255PHC250K
VARISTOR 6.8V 40A 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 3.96MM STR GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 162 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 910PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf