Aries Electronics, Inc. 257-PGM20012-10
257-PGM20012-10 picture photo
Mfg. Part Number
257-PGM20012-10
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET PGA GOLD
Datasheet Download
257-PGM20012-10.pdf
Availability of 257-PGM20012-10
QUANTITY
257-PGM20012-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of 257-PGM20012-10
Internal Part NumberEIS-257-PGM20012-10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesPGM
PackagingBulk
TypePGA
Number of Positions or Pins (Grid)-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
Features-
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Termination Post Length0.165" (4.19mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)257-PGM20012-10
Related Links257-PGM, 257-PGM20012-10 Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
257-PGM20012-10 Details Description
Related parts for 257-PGM20012-10
RES SMD 147K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER BRKAWAY 14POS .100 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC UART FIFO 64B DUAL 48TQFP datasheet.pdf
ROLL, HOOK & LOOP, 1" X 5-YD, WH datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 280UF 20% 450V FLATPACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
CB RELAY HR 1 FORM A 12V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
TB SOCKET datasheet.pdf
CAP FILM 150PF 3.5% 2000VDC RAD datasheet.pdf