Microchip Technology 25AA010AT-I/MC
25AA010AT-I/MC picture photo
Mfg. Part Number
25AA010AT-I/MC
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 1KBIT 10MHZ 8DFN
Datasheet Download
25AA010AT-I/MC.pdf
Availability of 25AA010AT-I/MC
QUANTITY
25AA010AT-I/MC Order Process
Ship out your order
Specifications of 25AA010AT-I/MC
Internal Part NumberEIS-25AA010AT-I/MC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 18/Feb/2015
Lead Frame Update 29/Jun/2015
PCN Assembly/OriginLead Frame Update 16/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size1K (128 x 8)
Speed10MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-VFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-DFN (2x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25AA010AT-I/MC
Related Links25AA010, 25AA010AT-I/MC Datasheet, Microchip Technology Distributor
25AA010AT-I/MC Details Description
Related parts for 25AA010AT-I/MC
IC BATT MON LI-ION HP 16-TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.25A TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 909K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 3.79K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.5A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
KNOB SMOOTH 3.250" ALUMINUM datasheet.pdf
MOSFET N CH 600V 15.8A 5DFN datasheet.pdf