Microchip Technology 25AA020A-I/SN
25AA020A-I/SN picture photo
Mfg. Part Number
25AA020A-I/SN
Brief Description
IC EEPROM 2KBIT 10MHZ 8SOIC
Datasheet Download
25AA020A-I/SN.pdf
Availability of 25AA020A-I/SN
QUANTITY
25AA020A-I/SN Order Process
Ship out your order
Specifications of 25AA020A-I/SN
Internal Part NumberEIS-25AA020A-I/SN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginAssembly Site Addition 08/Apr/2015
Assembly Site Addition 08/Apr/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size2K (256 x 8)
Speed10MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25AA020A-I/SN
Related Links25AA02, 25AA020A-I/SN Datasheet, Microchip Technology Distributor
25AA020A-I/SN Details Description
Related parts for 25AA020A-I/SN
RES METAL OX 2W 270 OHM 5% AXL datasheet.pdf
IC SSR HI SIDE 60V PENTAWATT HRZ datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 1305 SMD REV datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM3414HVMR datasheet.pdf
CAP CER 750PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC AF PWR AMP 2CH 12W 20W SIP14H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf