Microchip Technology 25AA1024-I/MF
25AA1024-I/MF picture photo
Mfg. Part Number
25AA1024-I/MF
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 1MBIT 20MHZ 8DFN
Datasheet Download
25AA1024-I/MF.pdf
Availability of 25AA1024-I/MF
QUANTITY
25AA1024-I/MF Order Process
Ship out your order
Specifications of 25AA1024-I/MF
Internal Part NumberEIS-25AA1024-I/MF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/Origin8L SOIJ Package/Plating 31/Jul/2013
Mold Compound Qualification 07/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size1M (128K x 8)
Speed20MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-DFN-S (6x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25AA1024-I/MF
Related Links25AA10, 25AA1024-I/MF Datasheet, Microchip Technology Distributor
25AA1024-I/MF Details Description
Related parts for 25AA1024-I/MF
IC REG SWTCHD CAP INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
IC DRIVER CURR SENSE 1CH 8-DIP datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 20NS 68PLCC datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 10% 25V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 15COND 16AWG SHLD 500' datasheet.pdf
SWITCH DIP SIDE 1POS datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 14 15 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 19.2W datasheet.pdf