Microchip Technology 25AA256-E/ST
25AA256-E/ST picture photo
Mfg. Part Number
25AA256-E/ST
Brief Description
IC EEPROM 256KBIT 10MHZ 8TSSOP
Datasheet Download
25AA256-E/ST.pdf
Availability of 25AA256-E/ST
QUANTITY
25AA256-E/ST Order Process
Ship out your order
Specifications of 25AA256-E/ST
Internal Part NumberEIS-25AA256-E/ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/Origin8L SOIJ Package/Plating 31/Jul/2013
Qualification Report Revsion 15/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package100
Memory TypeEEPROM
Memory Size256K (32K x 8)
Speed3MHZ, 5MHZ, 10MHZ
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package8-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25AA256-E/ST
Related Links25AA25, 25AA256-E/ST Datasheet, Microchip Technology Distributor
25AA256-E/ST Details Description
Related parts for 25AA256-E/ST
JUMPER-H9992TR/A3047V/H9992TR 2" datasheet.pdf
IC FPGA 118 I/O 160QFP datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 20% 2812 datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES SMD 187K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 560MA 620 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 3.62"L X 2.62"W datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONN HEAD 64 POS 2.54 LEVER W/SR datasheet.pdf