Grayhill, Inc. 25BSP11-B-1-16
25BSP11-B-1-16 picture photo
Mfg. Part Number
25BSP11-B-1-16
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
ENCODER MECH PC 16POS SINGLE
Datasheet Download
25BSP11-B-1-16.pdf
Availability of 25BSP11-B-1-16
QUANTITY
25BSP11-B-1-16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25BSP11-B-1-16
Internal Part NumberEIS-25BSP11-B-1-16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
Series25
Encoder TypeMechanical
Output TypeBinary (Absolute)
Pulses per Revolution32
Voltage - Supply-
Actuator Type1/4" Dia Flatted End
DetentNo
Built in SwitchNo
Mounting TypePCB, Through Hole
OrientationRight Angle
Termination StylePC Pin
Rotational Life (Cycles Min)50K
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25BSP11-B-1-16
Related Links25BSP11, 25BSP11-B-1-16 Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
25BSP11-B-1-16 Details Description
Related parts for 25BSP11-B-1-16
RED MICRO PROBE-IT 2 PKG datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 27 OHM 3W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR STD 4-SOP datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 3.48A 2W THT datasheet.pdf