Grayhill, Inc. 25BSR11-Q-1-16
25BSR11-Q-1-16 picture photo
Mfg. Part Number
25BSR11-Q-1-16
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
ENCODER MECH PC 16POS SINGLE
Datasheet Download
25BSR11-Q-1-16.pdf
Availability of 25BSR11-Q-1-16
QUANTITY
25BSR11-Q-1-16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25BSR11-Q-1-16
Internal Part NumberEIS-25BSR11-Q-1-16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
Series25
Encoder TypeMechanical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution32
Voltage - Supply-
Actuator Type1/4" Dia Flatted End
DetentNo
Built in SwitchNo
Mounting TypePCB, Through Hole
OrientationRight Angle
Termination StylePC Pin
Rotational Life (Cycles Min)50K
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25BSR11-Q-1-16
Related Links25BSR11, 25BSR11-Q-1-16 Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
25BSR11-Q-1-16 Details Description
Related parts for 25BSR11-Q-1-16
CAP ALUM 68UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 5% 1.5W 5025 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 229 TYPED 45POS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 500 OHM 5% 30W datasheet.pdf
IB-PIO/TB/RD-PA-BK datasheet.pdf
DIN RA HEADER F datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS SKT datasheet.pdf