Grayhill, Inc. 25BSR11-Q-1-16
25BSR11-Q-1-16 picture photo
Mfg. Part Number
25BSR11-Q-1-16
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
ENCODER MECH PC 16POS SINGLE
Datasheet Download
25BSR11-Q-1-16.pdf
Availability of 25BSR11-Q-1-16
QUANTITY
25BSR11-Q-1-16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25BSR11-Q-1-16
Internal Part NumberEIS-25BSR11-Q-1-16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
Series25
Encoder TypeMechanical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution32
Voltage - Supply-
Actuator Type1/4" Dia Flatted End
DetentNo
Built in SwitchNo
Mounting TypePCB, Through Hole
OrientationRight Angle
Termination StylePC Pin
Rotational Life (Cycles Min)50K
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25BSR11-Q-1-16
Related Links25BSR11, 25BSR11-Q-1-16 Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
25BSR11-Q-1-16 Details Description
Related parts for 25BSR11-Q-1-16
RES SMD 95.3 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR DIST MEASUR 80CM ANLG datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
OSC MEMS 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 4KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 3.56K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 53K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf