Littelfuse 25E1C8.25
25E1C8.25 picture photo
Mfg. Part Number
25E1C8.25
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE M/V E-RATED 25E 8.25KV
Datasheet Download
25E1C8.25.pdf
Availability of 25E1C8.25
QUANTITY
25E1C8.25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25E1C8.25
Internal Part NumberEIS-25E1C8.25
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesE-Rated
Fuse Type-
Voltage - Rated8250VAC (8.25kV)
Current25A
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension3.000" Dia x 15.875" L (76.20mm x 403.23mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25E1C8.25
Related Links25E1, 25E1C8.25 Datasheet, Littelfuse Distributor
25E1C8.25 Details Description
Related parts for 25E1C8.25
MINITEK 2MM CTW HOUSING SR 8POS datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL28278 datasheet.pdf
SENSOR UNIPOL HALL-EFFECT DGTL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf