Microchip Technology 25LC040-I/SN
25LC040-I/SN picture photo
Mfg. Part Number
25LC040-I/SN
Brief Description
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8SOIC
Datasheet Download
25LC040-I/SN.pdf
Availability of 25LC040-I/SN
QUANTITY
25LC040-I/SN Order Process
Ship out your order
Specifications of 25LC040-I/SN
Internal Part NumberEIS-25LC040-I/SN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPdCu Bond Wire Update 21/Sep/2015
PCN Assembly/OriginAssembly Site Addition 08/Apr/2015
Assembly Site Addition 08/Apr/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package100
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size4K (512 x 8)
Speed2MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25LC040-I/SN
Related Links25LC04, 25LC040-I/SN Datasheet, Microchip Technology Distributor
25LC040-I/SN Details Description
Related parts for 25LC040-I/SN
RES SMD 332 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN RECEPT VERT 40POS 1.27MM datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 11.4A 5 MOHM TH datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT523F datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
SWITCH RAISED ACTUATOR 7 SEC datasheet.pdf
SITE LICENSE MAC 10/100 ETHERNET datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
45+45 DIL VERT SOCKET 4.6MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 3A SYNC 16QFN datasheet.pdf