Microchip Technology 25LC040A-I/P
25LC040A-I/P picture photo
Mfg. Part Number
25LC040A-I/P
Brief Description
IC EEPROM 4KBIT 10MHZ 8DIP
Datasheet Download
25LC040A-I/P.pdf
Availability of 25LC040A-I/P
QUANTITY
25LC040A-I/P Order Process
Ship out your order
Specifications of 25LC040A-I/P
Internal Part NumberEIS-25LC040A-I/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 17/Mar/2014
Qualification Copper Bond Wire 04/Jul/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package60
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size4K (512 x 8)
Speed10MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25LC040A-I/P
Related Links25LC04, 25LC040A-I/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
25LC040A-I/P Details Description
Related parts for 25LC040A-I/P
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 80mA Backlight 28-HTSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 110KHZ 8SOIC datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1.5A 48VAC 75VDC datasheet.pdf
CAP FILM 66UF 10% 1KVDC SCREW datasheet.pdf
COUNTER LCD 8 CHAR PANEL MOUNT datasheet.pdf
RES 931 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 128LQFP datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
37POS HOOD BLACK LONG 25MM JS datasheet.pdf