Microchip Technology 25LC040AT-E/SN
25LC040AT-E/SN picture photo
Mfg. Part Number
25LC040AT-E/SN
Brief Description
IC EEPROM 4KBIT 10MHZ 8SOIC
Datasheet Download
25LC040AT-E/SN.pdf
Availability of 25LC040AT-E/SN
QUANTITY
25LC040AT-E/SN Order Process
Ship out your order
Specifications of 25LC040AT-E/SN
Internal Part NumberEIS-25LC040AT-E/SN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginAssembly Site Addition 08/Apr/2015
Assembly Site Addition 08/Apr/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size4K (512 x 8)
Speed10MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25LC040AT-E/SN
Related Links25LC040, 25LC040AT-E/SN Datasheet, Microchip Technology Distributor
25LC040AT-E/SN Details Description
Related parts for 25LC040AT-E/SN
CONN 3.5MM RTANG STEREO JACK PCB datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 8POS TIN datasheet.pdf
IC BUFF DVR LOW V N-INV 20SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CABLE 4POS .100 JUMPER 2 INCH datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 2MM CABLE datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf