Microchip Technology 25LC040AXT-E/ST
25LC040AXT-E/ST picture photo
Mfg. Part Number
25LC040AXT-E/ST
Brief Description
IC EEPROM 4KBIT 10MHZ 8TSSOP
Datasheet Download
25LC040AXT-E/ST.pdf
Availability of 25LC040AXT-E/ST
QUANTITY
25LC040AXT-E/ST Order Process
Ship out your order
Specifications of 25LC040AXT-E/ST
Internal Part NumberEIS-25LC040AXT-E/ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size4K (512 x 8)
Speed10MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package8-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25LC040AXT-E/ST
Related Links25LC040, 25LC040AXT-E/ST Datasheet, Microchip Technology Distributor
25LC040AXT-E/ST Details Description
Related parts for 25LC040AXT-E/ST
IC TRANSCVR BIDIR 8BIT 20DQFN datasheet.pdf
JFET N-CH 25V 625MW TO92 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.8A SOT223 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 400VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 90NS 48TSOP datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 5A TO263 datasheet.pdf
OSC OCXO 13.000MHZ SNWV PC PIN datasheet.pdf