| Internal Part Number | EIS-25LC040AXT-E/ST | |
| PCN Packaging | Label and Packing Changes 23/Sep/2015 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Memory | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Format - Memory | EEPROMs - Serial | |
| Memory Type | EEPROM | |
| Memory Size | 4K (512 x 8) | |
| Speed | 10MHz | |
| Interface | SPI Serial | |
| Voltage - Supply | 2.5 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | |