| Internal Part Number | EIS-25LC080/P | |
| PCN Design/Specification | PdCu Bond Wire Update 21/Sep/2015 | |
| PCN Packaging | Label and Packing Changes 23/Sep/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 60 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Memory | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Format - Memory | EEPROMs - Serial | |
| Memory Type | EEPROM | |
| Memory Size | 8K (1K x 8) | |
| Speed | 2MHz | |
| Interface | SPI Serial | |
| Voltage - Supply | 2.5 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) | |