Microchip Technology 25LC080A-I/STG
25LC080A-I/STG picture photo
Mfg. Part Number
25LC080A-I/STG
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 8KBIT 10MHZ 8TSSOP
Datasheet Download
25LC080A-I/STG.pdf
Availability of 25LC080A-I/STG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
25LC080A-I/STG Order Process
Ship out your order
Specifications of 25LC080A-I/STG
Internal Part NumberEIS-25LC080A-I/STG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size8K (1K x 8)
Speed10MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package8-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25LC080A-I/STG
Related Links25LC080, 25LC080A-I/STG Datasheet, Microchip Technology Distributor
25LC080A-I/STG Details Description
Related parts for 25LC080A-I/STG
FUSE AUTO 80A 32VDC BLADE datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 3.6V 10MM SMD datasheet.pdf
IC POWER MEASUREMENT AC 24-TSSOP datasheet.pdf
COMBINATION ANVIL datasheet.pdf
38+38 DIL SMT VERT SOCKET datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS CBL PIN datasheet.pdf
HEX CRIMP DIE datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf
OSC XO 5.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf