Microchip Technology 25LC080C-H/SN
25LC080C-H/SN picture photo
Mfg. Part Number
25LC080C-H/SN
Brief Description
IC EEPROM 8KBIT 5MHZ 8SOIC
Datasheet Download
25LC080C-H/SN.pdf
Availability of 25LC080C-H/SN
QUANTITY
25LC080C-H/SN Order Process
Ship out your order
Specifications of 25LC080C-H/SN
Internal Part NumberEIS-25LC080C-H/SN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Datasheet Update 18/Aug/2014
PCN Assembly/OriginAssembly Site Addition 08/Apr/2015
Assembly Site Addition 08/Apr/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package100
Series-
PackagingTube
Memory Size8K (1K x 8)
Speed5MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25LC080C-H/SN
Related Links25LC08, 25LC080C-H/SN Datasheet, Microchip Technology Distributor
25LC080C-H/SN Details Description
Related parts for 25LC080C-H/SN
RES 2.2K OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 820PF 3KV NP0 1825 datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 80A TO-263 datasheet.pdf
ENCODER OPT 24POS PB PC MNT datasheet.pdf
CONN HEADR 20POS DL R/A 15AU SMD datasheet.pdf
RES 24.7K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 259VC R6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER +/-5V 24V 162W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf