Microchip Technology 25LC1024-E/SM
25LC1024-E/SM picture photo
Mfg. Part Number
25LC1024-E/SM
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 1MBIT 20MHZ 8SOIJ
Datasheet Download
25LC1024-E/SM.pdf
Availability of 25LC1024-E/SM
QUANTITY
25LC1024-E/SM Order Process
Ship out your order
Specifications of 25LC1024-E/SM
Internal Part NumberEIS-25LC1024-E/SM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/Origin8L SOIJ Package/Plating 31/Jul/2013
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size1M (128K x 8)
Speed20MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package8-SOIJ
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25LC1024-E/SM
Related Links25LC10, 25LC1024-E/SM Datasheet, Microchip Technology Distributor
25LC1024-E/SM Details Description
Related parts for 25LC1024-E/SM
RES SMD 165 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED 7-SEG 3DIG CC RED RHDP .56" datasheet.pdf
CONN TERM POSTED MAG-MATE .187 datasheet.pdf
RES SMD 31.6KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 16V NP0 01005 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 50ppm 12.5pF 90 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE RA SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 300MW SOT23 datasheet.pdf