Microchip Technology 25LC160B-E/SN
25LC160B-E/SN picture photo
Mfg. Part Number
25LC160B-E/SN
Brief Description
IC EEPROM 16KBIT 10MHZ 8SOIC
Datasheet Download
25LC160B-E/SN.pdf
Availability of 25LC160B-E/SN
QUANTITY
25LC160B-E/SN Order Process
Ship out your order
Specifications of 25LC160B-E/SN
Internal Part NumberEIS-25LC160B-E/SN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Datasheet Update 18/Aug/2014
PCN Assembly/OriginAssembly Site Addition 08/Apr/2015
Assembly Site Addition 08/Apr/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package100
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size16K (2K x 8)
Speed10MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25LC160B-E/SN
Related Links25LC16, 25LC160B-E/SN Datasheet, Microchip Technology Distributor
25LC160B-E/SN Details Description
Related parts for 25LC160B-E/SN
TERM BLOCK HDR 32POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
KIT POD FOR 69213 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 02CKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
ET, 4 ANALOG OUT CHANNELS datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC MEMS 100.0000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
33000UF 63V 65X105MM 85C 20000H datasheet.pdf