| Internal Part Number | EIS-25LC160D-I/MS | |
| PCN Packaging | Label and Packing Changes 23/Sep/2015 | |
| Standard Package | 100 | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Format - Memory | EEPROMs - Serial | |
| Memory Type | EEPROM | |
| Memory Size | 16K (2K x 8) | |
| Speed | 3MHZ, 5MHZ, 10MHZ | |
| Interface | SPI Serial | |
| Voltage - Supply | 2.5 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | |