Microchip Technology 25LC256T-E/ST
25LC256T-E/ST picture photo
Mfg. Part Number
25LC256T-E/ST
Brief Description
IC EEPROM 256KBIT 10MHZ 8TSSOP
Datasheet Download
25LC256T-E/ST.pdf
Availability of 25LC256T-E/ST
QUANTITY
25LC256T-E/ST Order Process
Ship out your order
Specifications of 25LC256T-E/ST
Internal Part NumberEIS-25LC256T-E/ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/Origin8L SOIJ Package/Plating 31/Jul/2013
Qualification Report Revsion 15/Oct/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Memory Size256K (32K x 8)
Speed10MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package8-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25LC256T-E/ST
Related Links25LC25, 25LC256T-E/ST Datasheet, Microchip Technology Distributor
25LC256T-E/ST Details Description
Related parts for 25LC256T-E/ST
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 52VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
CABLE 4COND 20AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
TV 8C 8#8(QUAD) SKT RECP datasheet.pdf
1UF 40V 10X8X5MM 125C 20000H datasheet.pdf