Microchip Technology 25LC256T-I/SN
25LC256T-I/SN picture photo
Mfg. Part Number
25LC256T-I/SN
Brief Description
IC EEPROM 256KBIT 10MHZ 8SOIC
Datasheet Download
25LC256T-I/SN.pdf
Availability of 25LC256T-I/SN
QUANTITY
25LC256T-I/SN Order Process
Ship out your order
Specifications of 25LC256T-I/SN
Internal Part NumberEIS-25LC256T-I/SN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Datasheet Update 18/Aug/2014
PCN Assembly/Origin8L SOIJ Package/Plating 31/Jul/2013
Assembly Site Addition 08/Apr/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,300
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Memory Size256K (32K x 8)
Speed10MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25LC256T-I/SN
Related Links25LC25, 25LC256T-I/SN Datasheet, Microchip Technology Distributor
25LC256T-I/SN Details Description
Related parts for 25LC256T-I/SN
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 4.5V datasheet.pdf
RELAY SSR 18A 480VAC AC OUT QC datasheet.pdf
RES SMD 3.74KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MICRO 15POS PIN 20" datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 20% 2812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 310 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
PMI BASE 11/16 NEON BAY QC datasheet.pdf
CAP FILM 47PF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
LED 5MM SPACESETTER PCB datasheet.pdf